Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej W miniony weekend.. - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

W miniony weekend..

08.01.2018 Krzysztof Grzech

W miniony weekend funkcjonariusze z Bydgoszczy, Łodzi i Nowego Dworu Mazowieckiego w ramach przeprowadzonych kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP ujawnili trzy osoby, które naruszyły przepisy pobytowe w naszym kraju. Z kolei na warszawskim Okęciu funkcjonariusze zatrzymali Peruwiankę z podrobionym dokumentem, która usiłował wylecieć do Moskwy.

Kobieta wykorzystała 179 dni zamiast 90 ze 180, przekraczając tym samym dozwolony pobyt o 89 dni. Cudzoziemka przyleciała do Polski z Paryża bez żadnego ważnego dokumentu pobytowego. Dlatego też została ukarana mandatem karnym gotówkowym oraz dodatkowo pouczona o obowiązujących przepisach na terytorium RP. Jednak w toku prowadzonej kontroli,  ze względu na znaczną rozbieżność pomiędzy fotografią znajdującą się w paszporcie cudzoziemki, a rzeczywistym wizerunkiem kobiety, została poproszona, o okazanie innego dokumentu ze zdjęciem, który mógłby potwierdzić jej tożsamość. Ob. Peru przedstawiła do kontroli międzynarodowe prawo jazdy wystawione na swoje dane zawierające tą samą fotografię co w paszporcie. Po wnikliwej kontroli przedstawionego dokumentu, funkcjonariusze stwierdzili, że okazane prawo jazdy zostało podrobione na wzór oryginalnego. Cudzoziemka usłyszała zarzut z art. 270 § 1 k.k. (Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5). Kobieta złożyła stosowne oświadczenie, w którym przyznała się do zarzucanego czynu.

Trzy pozostałe osoby zatrzymane w ramach kontroli legalności pobytu m.in. w Łodzi, w Brodnicy oraz w Nowym Dworze Mazowieckim przebywały w Polsce bez ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu w naszym kraju,  albo znacznie przeterminowały swój pobyt, czy też ich cel wizyty w Polsce nie był zgodny z tym jaki deklarowali w momencie przekraczania granicy.

Wszyscy cudzoziemcy, zgodnie z zapisem ustawy, otrzymali decyzje zobowiązujące do powrotu.

do góry