Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Kampania społeczna Ministerstwa SWiA promująca szacunek dla flagi i hymnu Polski - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kampania społeczna Ministerstwa SWiA promująca szacunek dla flagi i hymnu Polski

10.11.2017 Krzysztof Grzech

Z okazji Święta Niepodległości rusza Kampania Społeczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji promująca szacunek dla flagi RP i hymnu RP.

  • Zdjęcie NwOSG Zdjęcie NwOSG
    Zdjęcie NwOSG

- Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało miniprzewodnik, zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic. W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania hymnu Polski. Dowiadujemy się m. in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, a nie póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi i co zrobimy… przez morze. Jest cały tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

Biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego pomogły przetrwać czasy rozbiorów. Oznaczają dla nas dumę i wolność. Jesteśmy do nich mocno przywiązani. Flaga i hymn są z nami we wszystkich ważnych chwilach. Szanujmy je. - dodał minister Mariusz Błaszczak.

Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Biało-Czerwona” i „Hymn Polski”. Miniprzewodnik i poradniki w pełnej wersji są dostępne dla każdego do czytania i samodzielnego wydrukowania - linki poniżej lub na stronie MSWiA. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród organizatorów imprez, samorządowców, chórzystów, uczniów i nauczycieli. Ze strony MSWiA pobrano je już blisko 100 tysięcy razy.

 

Poradnik „Biało-Czerwona”

Poradnik „Hymn Polski”

Miniprzewodnik "BIAŁO-CZERWONA I HYMN POLSKI"

 

źródło: MSWiA

 

 

do góry