Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Jeden nie poleciał drugi wylądował w areszcie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Jeden nie poleciał drugi wylądował w areszcie

14.11.2017 Piotr Niemiec

Wczoraj (13.11.2017 r.) na lotnisku F. Chopina oraz Warszawa-Modlin doszło do incydentów, które zakończyły się w jednym przypadku wycofaniem z rejsu i postawieniem zarzutu krewkiemu pasażerowi za znieważenie funkcjonariusza oraz zatrzymaniem i osadzeniem w areszcie poszukiwanego przez polski wymiar sprawiedliwości 27-latka. W obydwu zdarzeniach zmuszeni byli interweniować funkcjonariusze z Zespołu Interwencji Specjalnych z placówek Straży Granicznej.

  • Zatrzymany/archiwum NwOSG
    Zatrzymany/archiwum NwOSG

Do pierwszej interwencji podjętej przez funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych z PSG Warszawa-Modlin doszło na nowodworskim lotnisku tuż przed wylotem samolotu do Londynu Stansted. Przyczyna – 35-latek niedopuszczony do lotu ze względu na jego stan, który ewidentnie wskazywał na upojenie alkoholowe. Mężczyzna nie wykonywał poleceń personelu pokładowego oraz spożywał własny alkohol. Pasażera pouczono o zachowaniu zgodnym z prawem, wykonywaniu poleceń interweniujących funkcjonariuszy oraz możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego. Pasażer w trakcie rozmowy był bardzo pobudzony. W związku z brakiem reakcji na polecenia interweniujących funkcjonariuszy oraz agresywne zachowanie zostały użyte wobec niego  środki przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających, kajdanek oraz chwytów transportowych.  Pasażera przeprowadzono do pomieszczeń służbowych SG, gdzie kilkukrotnie znieważył funkcjonariuszy. Na miejscu został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik pierwszego pomiaru - 0.76 mg/l, na przeprowadzenie drugiego badania pasażer nie wyraził zgody, dlatego został przewieziony do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Nowym Dworze Mazowieckim w celu pobrania krwi na zawartość alkoholu. Wynik badania - 2,195‰. 35-latek został zatrzymany  i osadzony w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych przy KPP w Nowym Dworze Mazowieckim. Odpowie za zakłócanie porządku w miejscu publicznym oraz znieważenia funkcjonariuszy w czasie pełnienia czynności służbowych.

Kolejny przypadek agresywnego zachowania przez pasażera odnotowali funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych tym razem z PSG Warszawa-Okęcie. Prowodyrem całego zajścia był 27-letni mężczyzna, który po przylocie z Dubaju został zatrzymany, gdyż był poszukiwany przez polski wymiar sprawiedliwości w celu odbycia kary pozbawienia wolności. W trakcie prowadzonych czynności służbowych w poczekalni dla osób zatrzymanych mężczyzna zaczął  zachowywać się bardzo agresywnie kopać w drzwi, niszcząc stół oraz wybijając szybę w oknie. Dlatego na miejsce wezwano funkcjonariuszy GIS, którzy z miejsca zmuszeni byli zastosować środki przymusu bezpośredniego w postaci technik obezwładniających oraz kajdanek. Mężczyzna nie doznał obrażeń fizycznych, co zresztą stwierdził zespół ratowniczy służby medycznej MDL. Po zakończeniu czynności służbowych poszukiwany pasażer został przekonwojowany, a następnie osadzony w Areszcie Śledczym Warszawa-Służewiec przy ul. Kłobuckiej.  

do góry