Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Straż Graniczna rozbiła polsko-rosyjską zorganizowaną grupę przestępczą - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna rozbiła polsko-rosyjską zorganizowaną grupę przestępczą

16.03.2017 Dagmara BIELEC - JANAS

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili polsko-rosyjską zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się organizowaniem oraz przerzutem cudzoziemców przez granicę.

  • Funkcjonariusze NwOSG w akcji
    Funkcjonariusze NwOSG w akcji

W wyniku skoordynowanych działań przeprowadzonych na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz zachodniopomorskiego, funkcjonariusze NwOSG zatrzymali 6 osób - dwóch Rosjan i czterech Polaków, którzy werbowali na terenie Rosji i Białorusi cudzoziemców pochodzących z regionu Zakaukazia, a następnie organizowali im przerzut przez granicę do Polski i dalej do  Europy Zachodniej. Grupa działała skrupulatnie i w sposób zaplanowany, wykorzystując do tego procedurę uchodźczą.  Zwerbowani w Rosji i na Białorusi cudzoziemcy stawiali się w przejściach  granicznych, tam zgłaszali wolę ubiegania się o status uchodźcy. Następnie zgodnie z procedurą kierowani byli do otwartych ośrodków dla cudzoziemców na terenie Polski. Jednak nigdy tam nie docierali, gdyż po drodze w umówionym miejscu czekał na nich jeden z organizatorów wraz z transportem, aby przerzucić ich na zachód, głównie do Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Grupa funkcjonowała co najmniej od kilkunastu miesięcy, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Szacuje się, że w ten sposób działając mogła przerzucić na zachód setki cudzoziemców.

Ogółem przeszukano siedem pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych, garaże i środki transportu. Na miejscu zabezpieczono dokumenty świadczące o przestępczej działalności grupy oraz środki finansowe w różnych walutach, prawdopodobnie pochodzące z nielegalnych transakcji.

W realizacjach podjętych na terenie Polski, funkcjonariuszy z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wsparli pogranicznicy z Morskiego, Podlaskiego i Nadbużańskiego OSG.

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty, dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

We wtorek (14.03.2017) na wniosek prokuratora, sąd w stosunku do pięciu zatrzymanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów, natomiast wobec szóstego podejrzanego - wolnościowe środki zapobiegawcze. Sprawa ma charakter rozwojowy. Nadzoruje ją Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

 

 

 

 

do góry