Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Podróżowali na paszportach za 1000 EUR - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Podróżowali na paszportach za 1000 EUR

28.02.2019 Dagmara Bielec-Janas

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie udaremnili wylot do Kanady dwóm mężczyznom podającym się za obywateli Łotwy. Obydwaj posługiwali się sfałszowanymi paszportami.

Do zdarzenia doszło we wtorek (26.02.2019 r.) podczas odprawy granicznej pasażerów na odlot do Toronto. Do stanowiska kontroli paszportowej podeszło dwóch mężczyzn przedstawiając łotewskie paszporty. Każdy z dokumentów odbiegał od przyjętych wzorów, o czym świadczył szereg cech w ich zabezpieczeniu, między innymi przerobiona strona personalizacyjna. Dokumenty figurowały również w systemach jako utracone.

Dlatego też mężczyźni zostali zatrzymani. Za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, przedstawiając jako swoje oryginalne paszporty łotewskie wydane na dane innej osoby, w których przerobione zostały strony personalizacyjne usłyszeli zarzuty. Cudzoziemcy oświadczyli, że są Gruzinami, fałszywe paszporty zakupili od nowo poznanego mężczyzny na terenie Szwecji za 1000 EUR. Na tych dokumentach mieli kontynuować dalszą podróż do Warszawy, a następnie do Kanady.

Komendant Placówki Straży Granicznej obu mężczyznom wydał decyzje zobowiązujące do powrotu bez określenia terminu dobrowolnego powrotu, z zakazem ponownego wjazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres 3 lat. Dzisiaj zostanie skierowany wniosek do sądu o umieszczenie Gruzinów w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku.

do góry