Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Straż Graniczna zlikwidowała fabrykę metamfetaminy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna zlikwidowała fabrykę metamfetaminy

Dagmara Bielec-Janas
13.09.2019

W miniony weekend (08.09.2019 r.) funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali wytwórnię metamfetaminy oraz zatrzymali trzech cudzoziemców, trudniących się produkcją i dystrybucją narkotyków.

Fabryka narkotyków znajdowała się w wilii wynajętej od 43 – letniej obywatelki Polski, w okolicy Łochowa w powiecie węgrowskim (woj. mazowieckie). Funkcjonariusze  Straży Granicznej zatrzymali w trakcie procesu produkcji narkotyku trzech obywateli Wietnamu i zabezpieczyli około 6,5 kg pseudoefedryny, tj. prekursora, z którego można było uzyskać 4,5 kg wysokiej jakości metamfetaminy, a także kompletną linię laboratoryjną służącą do produkcji narkotyku.

W toku czynności funkcjonariusze ujawnili ponadto niekonwencjonalny system odprowadzania i chłodzenia toksycznych i trujących oparów - niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi – wydzielających się w trakcie produkcji metamfetaminy. Niebezpieczne substancje były odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji, stanowiąc w ten sposób poważne zagrożenie dla otoczenia. 

Podczas każdego cyklu produkcyjnego, sprawcy mogli uzyskać narkotyk o ponad 90% czystości. Szacuje się, że wartość wyprodukowanej metamfetaminy, po wprowadzeniu jej do obrotu, mogła wynieść co najmniej 650 tys. złotych.

Zatrzymani mężczyźni, w wieku od 32 do 43 lat, to Wietnamczycy zamieszkujący na stałe w Republice Czeskiej. W związku z powyższym, równolegle z czynnościami przeprowadzonymi przez Straż Graniczną, ich mieszkania zostały przeszukane przez tamtejszą policję.

Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty usiłowania wytworzenia znacznej ilości narkotyków, posiadania przyrządów służących do ich produkcji, a także posiadania prekursorów, za co grozi kara pozbawienia wolności nie mniejsza niż 3 lata. Wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowych aresztów na okres 3 miesięcy.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.

 

 

 

 

do góry