Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Fałszowali dokumenty - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Fałszowali dokumenty

04.06.2020 Piotr Niemiec

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy, którzy fałszowali i podrabiali dokumenty związane z zatrudnianiem cudzoziemców na terytorium Polski.

  • zdjęcie archiwum NwOSG
    zdjęcie archiwum NwOSG

Zatrzymania cudzoziemców dokonali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. Przy obywatelach Ukrainy ujawniono i zabezpieczono dokumentację związaną z zatrudnieniem cudzoziemców w różnych firmach na terytorium RP, komputery i telefony. Po analizie zabezpieczonego materiału ujawniono fałszerstwa dokumentów ułatwiających podejmowanie pracy przez obcokrajowców w firmach na terenie Polski.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej Bydgoszczy oraz po przesłuchaniu 46-letniemu mężczyźnie i 26-letniej kobiecie przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 270 § 1 kk, 264a § 1 kk, art. 264 § 3 kk i inne.

***

Art. 270. Fałszowanie dokumentu i używanie go za autentyczny

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 264. KK Nielegalne przekroczenie granicy RP

§ 3. Kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 264 a. Umożliwienie nielegalnego pobytu na terytorium RP

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, umożliwia lub ułatwia innej osobie pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

do góry