Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Kupiła certyfikat w UK - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kupiła certyfikat w UK

12.08.2021 Krzysztof Grzech

W lotniczym przejściu granicznym w Bydgoszczy, podczas kontroli paszportowej po przylocie samolotu rejsowego z Wielkiej Brytanii, podróżna przedstawiła do kontroli brytyjski Certyfikat NHS potwierdzający zakończenie leczenia. Jak się okazało certyfikat kupiła podczas pobytu w Londynie.

  • Brytyjski certyfikat szczepienia. Brytyjski certyfikat szczepienia.
    Brytyjski certyfikat szczepienia.

Dokument był wystawiony na dane personalne okazującej go podróżnej. Po odczytaniu za pomocą czytnika kodu QR funkcjonariusz stwierdził niezgodność danych zawartych w kodzie QR w zamieszczonym certyfikacie z danymi personalnymi w paszporcie. Kod QR certyfikatu posiadał dane osobowe innej osoby.

Jak podróżna oświadczyła podczas dalszych czynności posłużyła się podrobionym brytyjskim zaświadczeniem ozdrowieńca w celu zwolnienia z odbywania obowiązkowej kwarantanny w RP. Kobieta została przesłuchana w charakterze podejrzanej i przedstawiono jej zarzut z art. 270 par. 1kk. Brytyjski Certyfikat zatrzymano, jako dowód w sprawie, zgodziła się dobrowolnie poddać karze zaproponowanej przez prokuratora w postaci kary grzywny w wysokości 2250 zł, przepadek dowodu rzeczowego oraz poniesienie kosztów postępowania.

Po zakończeniu czynności ob. RP opuściła pomieszczenia służbowe SG.

do góry