Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Czterech Azjatów zatrzymanych w centrum handlowym - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Czterech Azjatów zatrzymanych w centrum handlowym

13.10.2021 Dagmara Bielec-Janas

Wczoraj (12 października 2021 roku) w wyniku kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terenie kompleksu handlowego Marywilska w Warszawie, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie zatrzymali czterech Azjatów nielegalnie przebywających na terytorium naszego kraju.

  • Funkcjonariusz SG sprawdza paszport/zdjęcie archiwum NwOSG Funkcjonariusz SG sprawdza paszport/zdjęcie archiwum NwOSG
    Funkcjonariusz SG sprawdza paszport/zdjęcie archiwum NwOSG

Z oświadczeń trzech z zatrzymanych cudzoziemców wynikało, że dostali się do Polski nielegalnie. Zatrzymane osoby to mężczyźni w wieku od 21 do 33 lat. Wszyscy są obywatelami Wietnamu. W centrum handlowym zajmowali się różnego rodzaju pracami dorywczymi m.in.: handlem, czy przewożeniem towarów w obrębie kompleksu.

W wyniku podjętej kontroli funkcjonariusze ustalili, że wszyscy ujawnieni Wietnamczycy przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nielegalnie - bez ważnych wiz lub innych dokumentów, które  uprawniałyby ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Co więcej, z oświadczeń uzyskanych od mężczyzn, jak i na podstawie sprawdzeń dokonanych w systemach teleinformatycznych, wynika, że trzech cudzoziemców dostało się do Polski nielegalnie, płacąc za transport i przerzut do Europy od 5 do 12 tys. dolarów. Od momentu przyjazdu do Polski do chwili obecnej, mężczyźni nie podejmowali żadnych prób zalegalizowania swojego pobytu na terytorium RP. Wobec czterech Azjatów zostały wszczęte postępowania administracyjne w kierunku wydania decyzji zobowiązujących do powrotu. Trzech z zatrzymanych cudzoziemców usłyszało także zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, za co zostali ukarani mandatami karnymi.

do góry