Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Banglijczyk usiłował podstępem wjechać do Polski - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Banglijczyk usiłował podstępem wjechać do Polski

17.01.2023 Dagmara BIELEC

Odmową wjazdu na terytorium Polski oraz wszczęciem dochodzenia w związku z usiłowaniem przekroczenia granicy RP wbrew przepisom zakończyła się podróż obywatela Bangladeszu, który do kontroli okazał sfałszowane dokumenty uzupełniające, które miały uwiarygodnić jego cel przyjazdu do Polski.

  • Kontrola linii papilarnych
    Kontrola linii papilarnych

Wczoraj (16 stycznia 2023 roku) na Lotnisku Chopina, po przylocie samolotu z Dubaju do kontroli granicznej stawił się mężczyzna, przedstawiając oryginalny bengalski paszport wraz z dokumentami uzupełniającymi jego cel i warunki pobytu w Polsce. 28-letni obywatel Bangladeszu zadeklarował przyjazd do naszego kraju w celu podjęcia pracy w jednej z podwarszawskich firm, na dowód czego okazał funkcjonariuszowi zezwolenie na pracę typ "A" w charakterze pracownika produkcji oraz listy - intencyjny do umowy zlecenia i gwarancyjny w sprawie zakwaterowania. Dokumenty wzbudziły wątpliwości funkcjonariusza, co do ich autentyczności. Jak się okazało zezwolenie zostało wydane, ale dla zupełnie innej osoby.  Dodatkowo skontaktowano się z firmą rzekomo zatrudniającą cudzoziemca, która jedynie potwierdziła fakt, że dokumenty musiały zostać sfałszowane ponieważ nigdy takich nie wystawiono na dane Banglijczyka.

Finalnie, obywatelowi Bangladeszu wydano decyzję o odmowie wjazdu oraz nakazano przebywać w kompleksie pomieszczeń dla cudzoziemców do czasu opuszczenia terytorium RP. Mężczyźnie cofnięto również wizę oraz wszczęto wobec niego dochodzenie w związku z usiłowaniem przekroczenia granicy RP wbrew przepisom na podstawie sfałszowanych dokumentów tj.: art. 13 § 1 kk. w zw. z art. 264 § 2 kk. w zb. z § 270 § 1 kk.

do góry