Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Rosjanin ze sfałszowanymi stemplami litewskiej kontroli granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Rosjanin ze sfałszowanymi stemplami litewskiej kontroli granicznej

13.07.2017 Piotr Niemiec

Wczoraj (12.07.2017) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie udaremnili wylot Rosjaninowi posługującym się paszportem, w którym zamieszczone były sfałszowane odbitki stempli litewskiej kontroli granicznej.

Do zdarzenia doszło podczas kontroli legalności pobytu przed odlotem samolotu do Sztokholmu. Cudzoziemiec do kontroli okazał swój rosyjski paszport wraz z litewską wizą, której ważność wygasła dwa miesiące temu. Z uwagi na fakt, że cudzoziemiec przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez ważnego dokumentu pobytowego zaistniała podstawa do wydania mu decyzji o zobowiązaniu do powrotu. W toku dalszych czynności funkcjonariusze SG dopatrzyli się, że istnieje prawdopodobieństwo, że w dokumencie Rosjanina zamieszczone są cztery sfałszowane przez podrobienie na wzór oryginalnych odbitki stempli litewskiej kontroli granicznej. W celu potwierdzenia tego faktu, funkcjonariusze skontaktowali się z Centrum Współpracy Służb Granicznych, Celnych i Policyjnych RP i Republiki Litewskiej, aby dokonano sprawdzeń w litewskich systemach teleinformatycznych czy mężczyzna przekraczał granicę litewską w terminach widniejących na podejrzanych stemplach w paszporcie. Po potwierdzeniu, że odbitki stempli kontroli granicznej są podrobione oraz w związku z usiłowaniem przekroczenia granicy państwowej RP wbrew przepisom, 32-latek został zatrzymany. Prawdopodobnie zamieszczone stemple miały potwierdzić nieprawdę, co do długości terminu pobytu Rosjanina na terytorium poszczególnych państw Schengen, po których swobodnie podróżował. Cudzoziemiec odmówił złożenia wyjaśnień w jaki sposób wszedł w posiadanie sfałszowanych odbitek stempli litewskiej kontroli granicznej. Z uwagi na fakt posłużenia się paszportem z zamieszczonymi przez osobę nieuprawnioną podrobionymi na wzór oryginalnych odbitkami stempli kontroli granicznej, Komendant PSG Warszawa-Okęcie prawdopodobnie wyda decyzję o zobowiązaniu mężczyzny do powrotu. Do tego czasu mężczyzna pozostaje w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych.

do góry