Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Dzisiaj uczciliśmy 100. jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dzisiaj uczciliśmy 100. jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości

Dagmara Bielec-Janas
20.11.2018

Dzisiaj (20.11.2018 r.) w Muzeum Powstania Warszawskiego funkcjonariusze i pracownicy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego, które koncelebrowali dziekan Straży Granicznej ks. płk SG Zbigniew Kępa wraz z kapelanem NwOSG  ks. ppłk SG Ryszardem Preussem.

Tradycyjnie w obchodach święta niepodległości swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście, wśród nich Powstańcy Warszawscy w tym wiceprezesi Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska wraz ze Zbigniewem Galperynem, a także Eugeniuszem Tyrajskim oraz wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Hanna Stadnik i przedstawiciele współpracujących
z naszym oddziałem organizacji, urzędów i służb.

W okolicznościowym wystąpieniu Komendant NwOSG nawiązał do sylwetki Józefa Piłsudskiego oraz jego roli w formowaniu się polskiego bytu państwowego w listopadzie 1918 roku. Szczególną uwagę skierował do funkcjonariuszy dziękując im za codzienny trud i wymagającą służbę. Z kolei z okazji Dnia Służby Cywilnej przypadającego 11 listopada, w podziękowaniu za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz ogromny wkład pracy w działalność służbową komendant wyróżnił dyplomem uznania oraz nagrodami pieniężnymi 40 pracowników naszego oddziału.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał medale za zasługi dla Straży Granicznej dziewięciu funkcjonariuszom i pracownikom naszego oddziału. Wręczone zostały również Odznaki Straży Granicznej nadawane przez Komendanta Głównego Straży Granicznej, w tym roku wyróżniono nimi 19 funkcjonariuszy. Akty mianowania na wyższe stopnie służbowe otrzymało 205 funkcjonariuszy w tym: w korpusie oficerów – 4 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych – 66 funkcjonariuszy oraz 135 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów.

Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Decyzją w sprawie nadania medalu pamiątkowego „ Za zasługi dla Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej” nadał medal pamiątkowy byłemu komendantowi NwOSG gen. bryg. SG Jarosławowi Frączykowi, byłemu komendantowi PSG Warszawa-Okęcie płk. SG Robertowi Kulusowi oraz mł. insp. Robertowi Rodziewiczowi z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Patriotyczna zbiórka, była również okazją do wyróżnienia dyplomami pamiątkowymi sześciu osób, które reprezentowały nasz oddział jako sztafeta w biegu „Wokół Niepodległej” upamiętniając w ten sposób 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczyste spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego uwieńczył występ artystyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 5 im. Henryka Wieniawskiego.

Obchody odbyły się przy wsparciu finansowym Zarządu Oddziałowego NSZZFSG przy NwOSG.

 

do góry