Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Obowiązkiem pasażera jest wykonywanie poleceń załogi - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obowiązkiem pasażera jest wykonywanie poleceń załogi

20.10.2021 Krzysztof Grzech

Pasażerów podróżujących samolotami obowiązują ściśle określone zasady, których się zobowiązujemy przestrzegać kupując bilet i wchodząc na pokład statku powietrznego. Niestety nie każdy podróżny potrafi się z tym pogodzić i próbuje dyskutować z załogą. Takie dyskusje zazwyczaj kończą się interwencją Straży Granicznej i mandatem karnym.

  • Interwencja funkcjonariuszy Straży Granicznej na pokładzie samolotu. Interwencja funkcjonariuszy Straży Granicznej na pokładzie samolotu.
    Interwencja funkcjonariuszy Straży Granicznej na pokładzie samolotu.

Tym razem poleceń załogi nie wykonywał 41-letni Ukrainiec. Mężczyzna podczas lotu z Pragi do Warszawy odmawiał zajęcia wskazanego miejsca, używał wulgarnych słów w stosunku do załogi i współpasażerów. Dlatego na Lotnisku Chopina czekali na niego wcześniej poinformowani funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie. Podróżny został wezwany przez funkcjonariuszy do zachowania zgodnego z prawem oraz pouczony o możliwości użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego w przypadku nie wykonywania wydanych poleceń. Następnie dobrowolnie opuścił pokład samolotu i udał się w asyście funkcjonariuszy GIS do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej. Na miejscu mężczyzna został ukarany za popełnione wykroczenie mandatem karnym gotówkowym w wysokości 500 zł. z art. 210 ust. 1 pkt. 9 Ustawy Prawo Lotnicze.

do góry