Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Kolejne udaremnienie wylotu do Wielkiej Brytanii na sfałszowanych dokumentach - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejne udaremnienie wylotu do Wielkiej Brytanii na sfałszowanych dokumentach

Dagmara BIELEC - JANAS

Wczoraj (27 marca 2022 roku) podczas kontroli granicznej na odlot samolotu rejsowego do Londynu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali cudzoziemca podającego się za obywatela Grecji, który usiłował wyjechać z Polski na sfałszowanych dokumentach. Mężczyzna usłyszał zarzuty karne, a także został zobowiązany do powrotu.

  • 13-183493
    13-183493

Przed odlotem samolotu do Londynu do kontroli granicznej zgłosił się cudzoziemiec, przedstawiając funkcjonariuszowi grecki paszport wydany przez władze Grecji. Po analizie dokumentu okazało się, że nosi on znamiona fałszerstwa - został podrobiony na wzór oryginalnego. W celu potwierdzenia podejrzeń, podróżnego poproszono o okazanie innego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. Tym razem mężczyzna przedstawił grecki dokument o nazwie 'dowód osobisty', oraz prawo jazdy, które podobnie jak paszport zostały podrobione na wzór oryginalnych. Co więcej, podejrzany również nie znał ani jednego słowa w języku greckim, co całkowicie pogrążyło cudzoziemca w jego własnej wersji pochodzenia.

W związku z tym, że cudzoziemiec w trakcie kontroli granicznej na kierunku wyjazdowym z Polski do Londynu, usiłował przekroczyć granicę wbrew obowiązującym przepisom podstępem, okazując funkcjonariuszom podrobione na wzór oryginalnych greckie dokumenty - został zatrzymany. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami,  cudzoziemiec oświadczył, że jest obywatelem Albanii, przyznając że rok temu wjechał do strefy Schengen przez Belgię, chcąc dalej udać się do Wielkiej Brytanii. Z kolei swoje oryginalne albańskie dokumenty ukrył w skrytce na terenie Warszawy. Po ich odzyskaniu przez funkcjonariuszy, wszczęto wobec Albańczyka postępowanie o czyn z art. 264 § 2 kk. oraz z art. 270 § 1 kk. Podejrzany przyznał się do zarzucanego czynu, ale odmówił złożenia wyjaśnień w sprawie. Ponadto wobec mężczyzny  wszczęto postępowanie administracyjne, zakończone wydaniem decyzji zobowiązującej go do powrotu.

do góry