Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Obywatel Białorusi zatrzymany za przerzut cudzoziemców przez granicę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obywatel Białorusi zatrzymany za przerzut cudzoziemców przez granicę

17.05.2023 Dagmara Bielec

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin na podstawie postanowienia Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie zatrzymali Białorusina podejrzanego o organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec mężczyzny zastosowano tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

  • Funkcjonariusze pilnują zatrzymanego, który siedzi na stołku przy drzwiach balkonowych. Funkcjonariusze pilnują zatrzymanego, który siedzi na stołku przy drzwiach balkonowych.
    Funkcjonariusze pilnują zatrzymanego, który siedzi na stołku przy drzwiach balkonowych.

Do ujęcia 46-letniego obywatela Białorusi doszło 11 maja 2023 roku na terenie Warszawy. Po doprowadzeniu go do prokuratury, cudzoziemiec usłyszał zarzuty o czyn z art. 264 § 3 kk. za które grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, podczas przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili i zabezpieczyli 3 telefony komórkowe i 4 aktywne karty SIM, które stanowią dowód w sprawie i mogą świadczyć o przestępczej działalności Białorusina. Z zebranego materiału dowodowego, mężczyźnie zarzuca się zorganizowanie przekroczenia granicy państwowej przynajmniej 3 cudzoziemcom - obywatelom Syrii, którzy zostali schwytani przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w październiku ubiegłego roku na terenie woj. mazowieckiego w momencie transportu ze wschodniej granicy do Niemiec. W ręce funkcjonariuszy wpadł także kierowca samochodu, który na zlecenie Białorusina dokonał nielegalnego przewozu obywateli Syrii – do chwili obecnej przebywa on, zgodnie z postanowieniem sądu, w areszcie tymczasowym. Pasażerowie – obywatele Syrii - za popełnienie przestępstwa określonego w art. 264 § 2 kk, dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat próby. Z uwagi na charakter zarzucanego 46-letniemu obywatelowi Białorusi przestępstwa oraz uzasadnionej obawy ukrywania się przed organami ścigania, Sąd Rejonowy w Wyszkowie wydał wobec obywatela Białorusi postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

do góry