Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Kolejni Gruzini ze sfałszowanymi oświadczeniami o powierzeniu wykonywania pracy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejni Gruzini ze sfałszowanymi oświadczeniami o powierzeniu wykonywania pracy

03.03.2021 Dagmara Bielec-Janas

Kolejni obywatele Gruzji usiłujący przekroczyć granicę Polski na podrobionych oświadczeniach o powierzeniu wykonywania pracy, usłyszeli zarzuty karne oraz otrzymali decyzje o odmowie wjazdu na terytorium RP. Tym razem było to czterech mężczyzn podróżujących z Tbilisi i Mińska.

  • Informacja o oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
    Informacja o oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę (27 lutego 2021 roku) na Lotnisku Chopina po przylocie samolotów – najpierw z Tbilisi, a następnie z Mińska. Tym pierwszym przyleciał 50 – letni Gruzin, który poza swoim oryginalnym paszportem, okazał do kontroli granicznej oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy wystawione przez jedną z elbląskich firm, które miało gwarantować mu zatrudnienie w charakterze osoby sprzątającej biura. Niestety, jak się okazało, dokument został podrobiony na wzór oryginalnego. Funkcjonariusze z grupy granicznej szybko ustalili, że oświadczenie zostało zarejestrowane, ale na dane personalne innej osoby. Za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, podstępem posługując się sfałszowanym dokumentem, mężczyzna usłyszał zarzut z art. 264 § 2 kk. oraz art. 270 § 1 kk. Gruzin otrzymał również odmowę wjazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Do kolejnej podobnej sytuacji doszło tego samego dnia, tym razem po przylocie samolotu z Mińska. Do odprawy paszportowej zgłosiło się 3 obywateli Gruzji. Oni również usiłowali podstępem wjechać do naszego kraju, okazując sfałszowane oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, zarejestrowane w ostródzkim powiatowym urzędzie pracy. Podobnie jak w poprzednim przypadku, w wyniku sprawdzenia oświadczeń w bazach danych SG, funkcjonariusze stwierdzili, że wszystkie zostały podrobione na wzór oryginalnych. Trójka Gruzinów usłyszała zarzuty karne oraz otrzymała decyzje o odmowie wjazdu do naszego kraju. Po zakończeniu czynności, wszyscy odlecieli z powrotem do Mińska.

do góry