Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Dwóch kierowców świadczących usługi przewozu osób złamali przepisy pobytowe - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dwóch kierowców świadczących usługi przewozu osób złamali przepisy pobytowe

19.05.2022 Dagmara Bielec

Wczoraj (18 maja 2022 roku) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy przebywali w naszym kraju nielegalnie. Kontrole legalności pobytu cudzoziemców podjęto wspólnie ze stołeczną Policją w ramach działań kontrolno – prewencyjnych, ukierunkowanych tym razem na kierowców świadczących usługi przewozu osób z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

  • Funkcjonariusz Policji i funkcjonariusze SG stoją przy samochodzie podczas kontroli kierowcy. Zdj. archiwum NwOSG. Funkcjonariusz Policji i funkcjonariusze SG stoją przy samochodzie podczas kontroli kierowcy. Zdj. archiwum NwOSG.
    Funkcjonariusz Policji i funkcjonariusze SG stoją przy samochodzie podczas kontroli kierowcy. Zdj. archiwum NwOSG.

Działania kontrolne Straży Granicznej w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji, przeprowadzone były przed terminalem Lotniska Chopina wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Podjęte kontrole doprowadziły do ujawnienia dwóch cudzoziemców – obywateli Uzbekistanu i Tadżykistanu, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do pobytu na terenie naszego kraju. Na co dzień cudzoziemcy trudnili się przewozem osób poprzez jedną z popularnych aplikacji mobilnych.

Pierwszy z ujawnionych cudzoziemców legitymował się ważnym paszportem oraz litewską wizą Schengen, której termin ważności minął 5 lat temu. Wprawdzie mężczyzna od tego czasu ubiegał się u wojewody o zezwolenie na pobyt czasowy, jednak bez pozytywnego rozpatrzenia. W związku z tym, zamiast opuścić Polskę pozostał na jej terytorium łamiąc w ten sposób przepisy pobytowe. Drugi z zatrzymanych mężczyzn posiadał jedynie dokument tożsamości, nie miał wizy lub innego dokumentu, który pozwalał mu na pobyt i pracę w naszym kraju. W rozmowie z funkcjonariuszami mężczyzna oświadczył, że nie poczynił żadnych kroków zmierzających do zalegalizowania swojego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec Uzbeka i Tadżyka Komendant Placówki Straży Granicznej w Warszawie wszczął postępowania administracyjne w kierunku zobowiązania cudzoziemców do powrotu, zakończone wydaniem decyzji nakazujących opuszczenie Polski w terminie 30 dni i zakazem ponownego wjazdu na jej terytorium oraz obszaru państw Schengen na okres 6 miesięcy.

do góry