Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Straż Graniczna skontrolowała cudzoziemców w warszawskim hostelu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna skontrolowała cudzoziemców w warszawskim hostelu

30.05.2023 Dagmara Bielec

W poniedziałek (29 maja 2023 roku) w ramach zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili kontrole legalności pobytu na terenie Warszawy, której efektem było zatrzymanie trzech cudzoziemców bez tytułów pobytowych w naszym kraju.

  • Auto służbowe SG w ruchu miejskim
    Auto służbowe SG w ruchu miejskim

Tym razem działania kontrolne były ukierunkowane na cudzoziemców zamieszkujących w jednym z warszawskich hosteli. Ogółem skontrolowano 22 cudzoziemców, między innymi obywateli Ukrainy, Indii, Rosji, Republiki Południowej Afryki, Chin, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Gabonu oraz Białorusi. Trzech mężczyzn spośród kontrolowanych tj. 38-letni obywatel Rosji, 32-letni obywatel Indii oraz 28-letni obywatel Chin nie spełniali warunków wjazdu i pobytu na terytorium RP – przebywali w Polsce bez dokumentów, które potwierdzałyby ich legalny pobyt. Dodatkowo, dwaj obywatele Indii i Chin nie posiadali żadnych dokumentów tożsamości, twierdząc, że zagubili je podczas podróży lub pobytu w Polsce. Ich dane i wizerunki zostały potwierdzone przez funkcjonariuszy na podstawie ustnych oświadczeń cudzoziemców oraz systemów teleinformatycznych Straży Granicznej. Obywatelowi Rosji poza brakiem tytułu pobytowego zarzuca się przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom, a obywatelowi Chin złamanie warunków wjazdu do Polski, bowiem przekraczając granicę naszego państwa deklarował podjęcie nauki na jednej z warszawskich uczelni, ale wkrótce po wjeździe, zrezygnował z niej zostając skreślonym z jej listy studentów. Za brak paszportów Hindus i Chińczyk zostali również ukarani mandatami karnymi.

Wobec trójki mężczyzn zostały wszczęte procedury administracyjne zakończone wydaniem dla każdego z nich decyzji w sprawie zobowiązania do powrotu oraz zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i pozostałych państw strefy Schengen na okres 1 roku.

do góry