Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą

Dagmara Bielec-Janas
28.04.2021

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom zza wschodniej granicy. Zatrzymano 8 obywateli Ukrainy, w tym organizatorów przestępczej działalności, z której czerpali znaczne korzyści majątkowe. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej i zatrzymania 8 osób – obywateli Ukrainy, doszło w ubiegłym tygodniu (20 i 21.04.2021 r.) na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy, dzięki szeroko zakrojonej współpracy funkcjonariuszy z placówek Straży Granicznej: w Łodzi oraz w Dołhobyczowie.

Zatrzymane osoby podejrzane są o kierowanie i udział w grupie przestępczej, trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom – głównie obywatelom Ukrainy, a także umożliwianie im nielegalnego przekroczenia granicy poprzez zarejestrowane oświadczenia o powierzeniu pracy i uzyskane na tej podstawie zezwolenia na pracę.

Co istotne, w procederze wykorzystywane były zarejestrowane spółki i firmy, prowadzące pozorną działalność gospodarczą, założone tylko i wyłącznie w celu wyrabiania dokumentów (wspomnianych oświadczeń i zezwoleń), które ostatecznie umożliwiały nielegalne przekroczenie granicy RP przez cudzoziemców, a następnie ułatwianie im pobytu w Polsce.

Szacuje się, że w ten sposób działając, członkowie grupy mogli ułatwić zalegalizowanie pobytu w naszym kraju kilkuset cudzoziemcom.

W trakcie działań na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy przeszukano 9 lokali mieszkalnych wraz z siedzibami firm, gdzie zabezpieczono liczną dokumentację w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce, a także telefony komórkowe, karty SIM i komputery, jako dowody w sprawie prowadzenia nielegalnego procederu.

W wyniku podjętych czynności, zatrzymano 4 kobiety i 4 mężczyzn – obywateli Ukrainy w wieku od 26 do  44 lat. Dwoje z nich usłyszało zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 § 3 kk.).  Wobec  nich na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu zastosowano tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy. Z kolei pozostałym zatrzymanym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej postawiono zarzut z art. 258 § 1 kk. oraz zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Podejrzanym cudzoziemcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat.                                      

-------

Warto zaznaczyć, że w ramach przedmiotowej sprawy prowadzonej przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Łodzi w latach 2018 – 2019, zatrzymano 5 osób (obywatele Polski i Ukrainy), którym postawiono zarzuty o czyny z artykułów  264a § 1 kk, 270 § 1 kk i 272 kk. tj. umożliwianie nielegalnego pobytu na terytorium RP, fałszerstwo dokumentów oraz podstępne wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w dokumencie.

 

 

 • Zatrzymany siedzi na przeciwko funkcjonariuszy SG Zatrzymany siedzi na przeciwko funkcjonariuszy SG
  Zatrzymany siedzi na przeciwko funkcjonariuszy SG
 • Na pierwszym planie Funkcjonariusz SG, w tle zatrzymana Na pierwszym planie Funkcjonariusz SG, w tle zatrzymana
  Na pierwszym planie Funkcjonariusz SG, w tle zatrzymana
 • Funkcjonariusz SG wprowadza dane cudzoziemca do urządzenia mobilnego Funkcjonariusz SG wprowadza dane cudzoziemca do urządzenia mobilnego
  Funkcjonariusz SG wprowadza dane cudzoziemca do urządzenia mobilnego
 • Segregator z dokumentami Segregator z dokumentami
  Segregator z dokumentami
 • Wykadrowane Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi Wykadrowane Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
  Wykadrowane Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
 • Funkcjonariusze SG prowadzą zatrzymaną do samochodu Funkcjonariusze SG prowadzą zatrzymaną do samochodu
  Funkcjonariusze SG prowadzą zatrzymaną do samochodu
do góry